שיפוצים בבית הם לא עניין פשוט בכלל. גם בפרויקטים הכי קטנים של שיפוץ בית אפשר להיתקל בבעיות וסיבוכים שונים, על אחת כמה וכמה כאשר מבצעים שיפוץ שלם בכל הבית.

כיום, בשנים האחרונות החלה מגמה שבה הרבה זוגות צעירים מעדיפים לרכוש בית קיים בשכונות ישנות במרכז ולבצע שיפוץ מחדש לבית במקום לרכוש בית חדש מקבלן. שיפוץ בית במרכז במקום רכישת בית חדש הוא ללא ספק חלופה זולה יותר, אך חשוב להבין שאתם לוקחים על עצמכן פרויקט כבד ויותר מכך חשוב להבין, שלא כל קבלן מתאים לכל עבודת שיפוץ.

שיפוץ זו מטלה שכרוכה בהרבה כאב ראש

ביצוע פרויקט שיפוצים נרחב בבית מהמרכז הוא מטלה לא פשוטה שמצריכה לנהל עבודות שיפוצים רחבות ביחד עם קבלן מבצע, החל משלב התכניות הראשוניות ועד לעבודות הגמר האחרונות. עוד חשוב לדעת שבנושא של שיפוץ בית במרכז ישנם כמה דגשים מאוד מיוחדים שכדאי לכם לדעת מראש.

שיפוץ במרכז זו מטלה קשה כפליים

דבר ראשון, חשוב לדעת שיותר קשה לבצע שיפוצים במרכז מאשר באזורים אחרים בארץ. בעוד שבאזורים פחות מיושבים ישנה רגולציה מהירה יותר לקבלת אישורים של שיפוצים ותוספות בניה, במרכז ישנה בירוקרטיה רבה יותר, וקבלת כלל האישורים לביצוע השיפוצים יכולים לקחת יותר זמן. גם מבחינת עבודת קבלן השיפוצים מהמרכז יכול להיווצר בעיות מכיוון שיש יותר ביקוש לעבודות קבלן שיפוצים במרכז מאשר בכל אזור אחר. יכול מאוד להיות שמספר קבלני שיפוצים שתפנו אליהם יהיו פנויים לביצוע העבודות רק כמה שבועות קדימה. אם למשל אתם רוצים לבצע שיפוצים נרחבים בבית באזור תל אביב, רוב הסיכויים שלא תצליחו למצוא קבלן שיפוצים בתל אביב שיהיה פנוי לביצוע העבודות במידי אלא תצטרכו לחכות לפחות כשבועיים לתיאום התחלת העבודות. יש להגדיש שבשונה משיפוץ תקלת קטנה בדירה, שיפוץ בית זה פרויקט גדול שדורש מהקבלן להיערך מראש בקניית חומרים וגיוס עובדים.

יש סיבה לכך שעלות השיפוץ גדולה יותר במרכז

דבר שני שחשוב לדעת לגבי שיפוץ בית במרכז הוא, שעלות השיפוצים תהיה גבוהה יותר מאשר בכל מקום אחר בארץ. עלות השיפוצים גבוהה יותר קודם כל מכיוון שעליות חומרי הבניה במרכז גבוהות יותר מכל מקום אחר, החומרים משונעים למרכז מאזורים רחוקים ולכן רמת המחירים שלהם גבוהה יותר, ועל כך נוסיף את שיעורי השיווק של המשווקים במרכז, כל העלויות הללו יגוללו עליכם הלקוח. עוד בזאת, בגלל שיש הרבה יותר ביקוש לשירותיו של קבלן שיפוצים במרכז, עלות העבודה שלו תהיה גבוהה יותר מקבלן שעובד במקום אחר. כל זה יוצר עלויות גבוהות שעליכם לממן.

גם משך הפרויקט מתארך והביצוע הופך מסורבל יותר לפרויקטים של בניה במרכז הארץ

דבר שלישי שמומלץ להיערך מראש אליו בנוגע לשיפוץ בית במרכז הוא, שרוב הסיכויים שאורך זמן השלמת השיפוצים תהיה ארוכה יותר במרכז. רוב האזורים במרכז סובלים מבעיית נגישות וחניה. זה אומר שההגעה של הקבלן בשעות הפעילות, שינוע הציוד הנדרש לבית ופינוי פסולת הבניין אורך יותר זמן. למשל, אזור בעל נגישות בעייתית בשעות הצהריים יכריח מהקבלן לחכות לבוקר עם הבאת ציוד מסוים שיכול להגיע רק עם משאית. עניין כזה יכול לעכב את הפרויקט כי עם יש צורך בציוד מסוים שיכול להגיע רק בשעות הבוקר הקבלן יצטרך לדחות את התחלת השיפוץ הספציפי ליום שלמחרת. עניינים של נגישות יכולים להאריך את הפרויקט במספר ימים וחשוב להיערך בהתאם.

ומה עם המטרד לשכנים? ככל שצפוף יותר, כך יהיו יותר תלונות שצריך לטפל בהן

דגש אחרון בכל הנוגע לשיפוץ בית באזור המרכז שחשוב לדעת הוא, שיכול מאוד להיות שיהיו תלונות מהשכנים. בעוד שבתים בפריפריה ממוקמים יחסית רחוק אחד מהשני ורעש השיפוצים אינו מהווה אי נוחות רבה לשכנים, במרכז רוב הבתים בנויים מאוד קרוב אחד לשני ומאוד יכול להיות שהשכנים הקרובים ירגישו אי נוחות, כתוצאה מהרעש. במקרים כאלו מומלץ לבקש מהקבלן להימנע מעבודות שעושות רעש בשעות המנוחה ולשוחח לפני עם השכנים ולבקש את סבלנותם.