אם אתה עומד בפני שיפוץ דירה ומחפש קבלן שיפוצים במרכז שהוא אמין, לא יקר, יכול לבצע את עבודת השיפוץ במקצועיות ולעמוד בזמני הבניה הממוצעים, אז צפה לעבודה קשה במהלך החיפוש אחר אותו קבלן. בישראל שומעים כל הזמן על עבודות שיפוצים רשלניות, אי עמידה של קבלנים בזמנים שנקבעו, אי הסכמות בנוגע לשיפוץ בין הקבלן ללקוח ועוד סיפורים רבים, מרביתם באזור המרכז. לכן, מציאת קבלן טוב לשיפוצים במרכז הוא עניין מסובך.

למה חשוב לקבל המלצות על קבלן שיפוצים במרכז?

לחלק גדול מקבלני השיפוצים במרכז יש תדמית די עגומה, שחלק ממנה מבוסס בצדק על מקרים של רשלנות וכשלים בבניה של קבלן שיפוצים במרכז כזה או אחר. אז למרות שרוב השיפוצניקים במרכז הם בעלי מקצוע הגונים ומנוסים, עדיין רוב הלקוחות לא יהיו שקטים להעסיק קבלן שיפוצים במרכז מבלי לקבל עליו המלצה כלשהי. המלצות על קבלן שיפוצים עוזרות לך לנפות קבלנים לא מקצועיים ולא מנוסים ולנסות לצמצם את האפשרות שתעסיק קבלן שיפוצים שלא מתאים לך. ישנם 3 מקורות עיקריים שאתה יכול לקבל מהם המלצה לגבי קבלן:

  • המלצות של חברים – רוב האנשים יבחרו קבלן על בסיס המלצות של חברים. אנו בוטחים בדעה של חברנו מההתרשמות שלו על הקבלן וטיב העבודה שלו, אך בו זמנית חשוב להדגיש שהמלצה אחת אינה מספיקה בכדי באמת לקבל חוות דעת מקיפה על הקבלן ואם מדובר בסוג עבודה אחרת ממה שהקבלן ביצע אצל החבר המדובר לא בהכרח הקבלן יתאים לסוג העבודה הנדרשת כעת.
  • המלצות מהאינטרנט – אנשים רבים גם בוחרים קבלן שיפוצים על פי המלצות באתרי דירוג אנשי מקצוע. חשוב להבין שבעוד אתרים כאלו בהחלט יכולים לספק לנו מידע רב על קבלן מסוים, לא בהכרח ניתן להסתמך על המקורות הללו. יש לבדוק את אמינות המקור, מכיוון שלא כל האתרים הללו בודקים את האמינות של ההמלצות וישנם המלצות פיקטיביות בחלק מהמקרים.
  • המלצה דרך איש מקצוע – במידה וכבר שכרתם מפקח בניה או מעצבת פנים, המלצה שלהם בנוגע לאיש מקצוע היא המלצה חזקה ביותר. בהחלט ניתן להסתמך על ההמלצה שלהם מהפן המקצועי, ובנוסף יש להם אינטרס להביא קבלן שיפוצים להשלמת העבודות על הצד הטוב ביותר. עם זאת, גם פה יש להיזהר משיתופי פעולה בין אנשי המקצוע שאולי לא באים לטובת הלקוח.

כאשר פוגשים את הקבלן

אם קיבלת מספר המלצות על קבלן שיפוצים במרכז, בעדיפות על קבלן שיפוצים עם המלצות מכמה מקורות, עכשיו מה עושים? ובכן, זה הזמן לבצע מולו פגישה. המטרה של הפגישה היא לקבל התרשמות אישית מהקבלן, ואם ניתן, אז מומלץ כבר במעמד הפגישה לקבל ממנו הערכה מקצועית וכספית לגבי עבודות השיפוץ הנדרשות. מומלץ להיפגש אם לפחות 3 קבלנים, בכדי להשוות מחירים ובכדי להגדיל את הסיכויים לבחור בצורה נבונה קבלן שיפוצים מתאים. חשוב להדגיש, שבהרבה מקומות ממליצים לבחור קבלן שיש לכם איתו כימיה, אך שני דברים הכי חשובים לעבודת שיפוצים הם מקצועיות הקבלן ועלות העבודה, התמקד בשני המישורים הללו קודם.

איך לזהות קבלן לא אמין?

כמובן שמעבר למקצועיות הקבלן ועלות העבודה, חשוב שגם נעסיק קבלן אמין והוגן. אפשר להתרשם רבות לגבי טיב הקבלן במעמד הפגישה עם שמים לב למספר נקודות:

  • האם הצעת המחיר שלו תואמת את הצעות המחיר האחרות שקיבלת או שהתווספו להצעת המחיר שלו כל מני סעיפים נוספים שאינם מתאימים לשיפוצים המבוקשים?
  • האם הקבלן מבטיח לך הבטחות לגבי איכות העבודה ולוחות הזמנים שקבלנים אחרים סירבו להבטיח במעמד הפגישה?
  • האם הקבלן, בוחר מרצונו לוודא איתך את הסעיפים שסוכמו מולו במעמד הפגישה או האם הוא לוחץ להתחיל את עבודה ו"לדאוג לשאר העניינים לאחר חתימת החוזה"?
  • כשהקבלן מתמחר עלויות שונות, האם הוא מוודא מולך שאתה יודע שישנם עלויות חומרים נוספות והמחירים שלהם משתנים בהתאם לאיכותם?
  • האם הקבלן עקבי במידע שהוא מספק לגבי הכשרתו או עבודות קודמות שהוא ביצע?

אם משהו אינו מרגיש נכון לגבי קבלן השיפוצים הספציפי, מומלץ להקשיב לאינסטינקטים שלך ולא להעסיקו. זכור שתמיד ניתן למצוא קבלן שיפוצים אחר במרכז, שאיתו תרגיש הרבה יותר בטוח לבצע את השיפוצים.