כולנו מודעים לכך ששוק הנדל"ן בישראל בכלל, ושוק הדיור במרכז בפרט, נמצא בצמיחה מתמדת של ביקוש בקרב קהל הרוכשים וברמות המחירים. עם זאת, דירות רבות ישנות במרכז מתקשות לצאת מהשוק עקב מצב פנים רעוע. כך שכאשר בעלי דירות מציעים את דירותיהם למכירה באזור המרכז הם מגלים שעל מנת להצליח למכור את הדירה שלהם במחירי השוק הם נאלצים לבצע שיפוצים למכירת נכס בעזרתו של קבלן שיפוצים במרכז.

בנוף הנדל"ן הישראלי באזור המרכז כבר הרבה יותר שכיח לראות שיפוצים במרכז עבור דירות למכירה, כאשר יותר קבלני שיפוצים מדווחים על עלייה בהזמנת עבודות שיפוצים למכירת נכס. מגמה זו צפויה להמשיך להתגבר בשנים הקרובות, ואם אתם מעוניינים למכור את הדירה שלכם שמאזור המרכז אולי כדאי לשקול לבצע שיפוץ לפני המכירה.

שיפוצים למכירת נכס תמיד משתלמות

למכור דירה באזור המרכז זה לא בהכרח עניין פשוט כמו שאנו שומעים עליו בחדשות, ישנו ביקוש גדול לדירות במרכז אך בו זמנית זה לא מבטיח שהדירה שלכם תימכר במהירות ובמחיר הרצוי. שוק הדיור הוא דבר מאוד גמיש ותלוי רבות גם בצד הקונה ולא רק בצד המוכר. אז בכדי להגדיל את ערך הדירה ולחזק את האטרקטיביות של הדירה מומלץ לחשוב על העסקת קבלן שיפוצים במרכז לתיקון ליקויי בניה קיימים וחידוש פנים הדירה.

אין ספק שבדומה לביצוע שיפוצים במרכז להשכרה של דירות, גם שיפוצים למכירת נכס היא השקעה שמחזירה את עצמה. זאת מכיוון שליקויי בניה קטנים, שעלות תיקונים לא עולה על כמה אלפי שקלים, יכולים להרתיע רוכשים ולהוריד את ערך הדירה משמעותית. לרוב מומלץ להעסיק לבצע שיפוצים במרכז לחידוש הנכס בכדי למנוע ירידה של עלות הדירה. עוד בזאת, הנתונים מראים שדירות למכירה במרכז שבוצעו בהן שיפוצים בקירוב למועד המכירה הצליחו אף להגדיל את ערך הדירה.

יש ספק לגבי שיפוץ בדירה לפני מכירה?

אם עדיין אינכם בטוחים ששיפוצים למכירת נכס מתאימים למקרה שלכם, מומלץ לבצע בדיקה של מצב הדירה עם מפקח בניה מוסמך. בעזרת בדיקת בדק בית פשוטה תוכלו לאתר ליקויי בנייה קיימים (ליקויים וויזואליים או ליקויים בתשתית) שיתגלו בעת בחינת הדירה על ידי קונים. אם בדיקת בדק בית מוצאת ליקויים, זה אומר שאין לכם ברירה אלא לשפץ.

עוד בזאת, מומלץ בכל מקרה ליצור קשר עם מספר קבלני שיפוצים במרכז ולבקש מהם להעניק לכם את חוות דעתם לגבי אפשרויות השיפוץ בדירה הרלוונטית ולקבל מהם הצעות מחיר לשיפוצים. אולי תתפלאו לגלות שעלות השיפוצים הנדרשים בדירה לטובת שדרוג לפני מכירה לא גבוהים כפי שחששתם ואז יהיה מאוד כדאי לבצע אותם לפני כניסת הדירה לשוק הנדל"ן.

הנקודות המרכזיות לשיפוצים נבונים לפני מכירת נכס

אז כפי שציינו, ובמידה ועשיתם בחוכמה וביצעתם בדיקת בדק בית, חשוב להתייחס לליקויי הבניה אשר התגלו בדו"ח מפקח הבניה. תיקון ליקויים בדירה ימנעו הרתעה של רוכשים פוטנציאליים ויבטיחו חתימה מהירה על חוזה עם מציאת רכוש לדירה.

מעבר לכך, מומלץ לתת שדרוג וויזואלי לדירה, לרבות במטבח ובחדר האמבטיה. אין ספק שנראות הדירה מהווה גורם משפיע ביותר על החלטת רוכשים פוטנציאליים, כך שככל שעיצוב הפנים של הדירה מרשים יותר כך גדלים הסיכויים לבצע מכירה מהירה יותר של הדירה. הרוב הכולל של מחפשי הדירות יסתכלו על עיצוב המטבח וחדרי האמבטיה, אז התמקדות של עבודות השיפוצים על חללים אלו בדירה מהווים תמיד את ההשקעה המשתלמת ביותר. נוסף על כך, חשוב לטפל בנקודות קטנות וויזואליות לא מרשימות בדירה (סדקים קטנים, שקעים חשופים וכו') שלא עולות הרבה לתיקון ורק מעניקות אשליה של דירה פחות יוקרתית.