עבודות אינסטלציה הן מסוג העבודות שאינן נראות לעין, אך יחד עם זאת, מומחיות של קבלן השיפוצים יכולה למנוע נזקים עתידיים ולהבטיח שקט מתקלות לשנים רבות. את עבודות האינסטלציה ניתן לסווג לשני סוגים, האחד, תשתיות אינסטלציה (ביוב, צנרת מים, ניזוקים ועוד) בזמן בניית הבית או ביצוע שיפוץ נרחב כמו לדוגמא שיפוץ מקלחת והשני, בזמן שמתרחשת תקלה (פיצוץ בצנרת, סתימה בכיור, רטיבות בתקרה וכו). בשני המקרים, יש חשיבות רבה למיומנות של קבלן השיפוצים ומומחיותו בתחום האינסטלציה.

החשיבות של תשתית אינסטלציה איכותית

מערכות אינסטלציה בזמן בניית הבית מונחות על פי הנחיות תקן ושימוש בחומרים מוגדרים ולאחר מכן, מערכות אלה מוסתרות ביציקות השלד ובקירות המבנה. לכן, לאחר סיום הבנייה לא ניתן לדעת אם קבלן השיפוצים ביצע את עבודות האינסטלציה באופן הנדרש ויש לבדוק לפני הסתרת התשתית את איכות העבודה. בעבודות שיפוצים במרכז הארץ אנו נתקלים בתשתיות ישנות ובשימוש בחומרים שהיו בשימוש לפני שנים רבות אך כיום הם אינם תקניים. לכן שיפוצים במרכז, בעיקר כשמדובר בעבודות אינסטלציה, כרוכים ראשית כל בהסרת התשתיות הישנות והתקנת תשתיות אינסטלציה חדשות (זאת בהשוואה לשיפוצים באזורים בעלי תשתיות חדשות יותר אשר נין להסתמך על חלק מהתשתית הקיימת).

קבלן שיפוצים במרכז, ברוב המקרים לא יסכים להשתמש בתשתית אינסטלציה קיימת וזאת מאחר שרוב התשתיות ישנות כאמור. לכו יש לקחת בחשבון שכל שיפוץ מקלחת לדוגמה, מחייב הסרת התשתית הקיימת והתקנת תשתית אינסטלציה חדשה מהיסוד.

נזקים אופייניים כתוצאה מליקויים בעבודות אינסטלציה

עבודות אינסטלציה שבוצעו באופן לא תיקני יכולות לגרום לפיצוצים בצנרת, אשר בעקבות הפיצוץ יכולה להיווצר רטיבות בתקרות וקירות המבנה, ואף לגרום להרמת המרצפות. כמו כן, לעיתים יש דליפות שאינן נראות לעיין ושגורמות לבזבוז מים ולנזקים נסתרים מהעין שכאשר יתגלו, יעלה הרבה מאוד כסף לתקן אותם.

ברמת התשתית, עבודת אינסטלציה לקויה יכולה להסב אי נוחות לשנים רבות, למשל בעת הנחת הצנרת בעת שיפוץ מקלחת, בזווית שאינה מאפשרת את ניקוז המים באופן אופטימאלי, תגרום למצב שבו בעת המקלחת תהיה הצפה של מים מאחר וזרם המים חזק יותר מיכולת הניקוז של התשתית. כאמור, דבר זה מתגלה רק לאחר שמניחים את הריצוף ומתקלחים בפעם הראשונה… ואז כדי לתקן את זה יש להרים את הריצוף, לשבור את היציקות שמקיפות את הצנרת ולהניח את תשתית האינסטלציה מחדש.

עבודות אינסטלציה הינן חלק אינטגרלי מעבודות קבלן השיפוצים

מאחר ואינסטלציה כרוכה כמעט בכל עבודת שיפוץ נרחב, קבלני שיפוצים נתקלים בעבודה זו לעיתים קרובות ולרובם יש הניסיון הנדרש בביצוע עבודות אלה. עם זאת, יש להקפיד במיוחד בהחלפת צנרת ישנה כפי שנעשה לרוב בעבודות שיפוצים במרכז הארץ, לבצע בדיקה שאין דליפות או נזילות למשך מספר שעות ורק לאחר מכן לסגור את התשתית ולרצף. קבלני שיפוצים לרוב ממהרים לסיים את העבודה ולא מבצעים בדיקה זו ולכן כלקוח, יש לעמוד על הנושא על מנת להבטיח שלא יהיה צורך בפירוק הריצוף.