תחום השיפוצים בישראל הוא כנראה אחד התחומים בעלי הייחודיות הכי גדולה מבחינת ההפרדה בין צרכי הלקוחות במרכז לבין צרכי הלקוחות בפריפריה. עבודות של שיפוצים במרכז נבדלות במספר מאפיינים מעבודות השיפוצים בשאר אזורי הארץ.

כתוצאה מכך, בעלי המקצוע השונים בתחום נדרשים לבצע התאמות לא רק בהתאם לדרישות הלקוח אלא גם בהתאם לאזור השירות שבו הם פועלים. באזור המרכז ניתן להבחין ב-4 מאפיינים מיוחדים בתחום השיפוצים אשר מבדילים את דרישות העבודה מקבלן שיפוצים במרכז לקבלן שיפוצים בפריפריה.

היקפי עבודות שיפוצים נרחבות יותר במרכז

היקפי הבניה בתחום הנדל"ן מושפעות ממגוון רחב של גורמים כלכליים ודמוגרפיים. ההנחה הכללית אומרת, שהיכן שנמצא ריכוז גבוהה יותר של מקמות עבודה ומגמות גוברות של צפיפות אוכלוסין נמצא בניה בהיקפים רחבים יותר. בישראל, אזור המרכז מספק הרבה מקומות עבודה ומאופיין בצפיפות האוכלוסין הגבוהה ביותר, ולכן, הבניה עצמה במרכז הנה רחבה יותר. אנו מדברים על יותר מבני רבי קומות, דירות רבות יותר בכל בניין, עומס רב יותר על תשתיות מבנים, בעיות גישה לבניין וכמובן שחיקה גדולה יותר של מבנים קיימים. כתוצאה מכך, ישנה דרישה גדולה יותר של עבודות שיפוצים במרכז והיקפי העבודה של קבלן שיפוצים במרכז גדולים ומורכבים יותר מאשר קבלן דומה באזור הפריפריה. למשל, קבלן שיפוצים בתל אביב מתמודד הרבה יותר עם עבודות שיפוצים על מבנים רבי קומות מאשר קבלן שיפוצים בדרום, שם הבניה היא לרוב עד 4 קומות. עבודה כזאת דורשת יותר כלים מיוחדים, יותר זמן עבודה ויותר כוח עבודה.

בניה מתקדמת יותר במרכז

תחום הבניה במרכז, ונגרר מכך גם תחום השיפוצים במרכז, נמצא בחזית הבניה בישראל. זאת אומרת שהבניה במרכז הרבה יותר מתקדמת מהבניה בפריפריה ומאלצת את קבלני השיפוצים במרכז לעדכן את הכשרתם בהתאם לשדרוגים בסוגי הבניה ובהתאם לטכניקות השיפוץ המתקדמות, הן מתוך המטרה להעניק ללקוח את השירות המקצועי ביותר והן על מנת להישאר תחרותי מול קבלנים אחרים בתחום השיפוצים המשתנה.

נגישות מועטה לנכס במרכז

צורת הבניה במרכז ועומס התנועה הקיים בערים רבות במרכז מונעת גישה נוחה של הקבלן לנכס הרלוונטי. זאת אומרת, שקבלן שיפוצים במרכז נאלץ להתמודד עם בעיות נגישות לנכס העובר שיפוץ כחלק יום יומי מתהליך ביצוע השיפוצים. למשל, שיפוץ דירה במרכז שכונה תל אביבית ייצור בעיות לקבלן בהבאת הציוד הנדרש לביצוע השיפוצים, בגישה של עובדי הקבלן לדירה ובפינוי פסולת עם סיום השיפוצים. במקרים כאלו תזמון גישה של ציוד עבודה לנכס ופינוי פסולת בניין מהנכס מהווה מרכיב חשוב בעבודות השיפוצים ויכולה להאריך ולהעלות את העלויות של פרויקט שיפוצים עבור הלקוח. זאת בשונה מאזורים בעלי גישה רחבה וצפיפות אוכלוסין נמוכה שבהם עבודות השיפוצים אינן מושפעות מנגישות ומתבצעות בצורה חלקה יותר.

עלויות חומרים גבוהות יותר במרכז  

עלות החומרים באזור המרכז גבוהה יותר בהשוואה לפריפריה. הסיבה לכך נובעת עקב עלויות הובלה של חומרים ועקב עלויות שיווק המתווספות למחיר הסופי הנרכש במרכז. רוב המפעלים המייצרים חומרי בניין ממוקמים באזורי הפריפריה, מטעמי בטיחות ותקן ישראלי, ומחיר ההובלה היקר יותר מגולל במחיר שיווק החומרים לחנויות חומרי הבניין במרכז. נוסיף על כך, שהוצאות התפעול של המשווקים במרכז גבוהות יותר מהוצאות השיווק של המשווקים בשאר אזורי הארץ ואנו מקבלים מחיר גבוה יותר של חומרי בניין לקבלנים במרכז. במקרה כזה, שיפוצניק במרכז חייב לגלגל את עלויות המחירים הגבוהות הלאה ללקוח או לספוג חלק מהעלויות בעצמו, לרוב מתקיימים שני הדברים במקביל, מה שיוצר את עלויות השיפוצים במרכז לגבוהות יותר עבור הלקוח ופחות רווחיות לקבלן השיפוצים המבצע.